Pyometra u feniek: Závažné ochorenie maternice

Pyometra je vážne a potenciálne život ohrozujúce ochorenie maternice u nekastrovaných feniek. Ide o hnisavý zápal maternice, ktorý vzniká v dôsledku hormonálnych zmien počas pohlavného cyklu. Bez rýchlej veterinárnej starostlivosti môže pyometra viesť k sepsi, zlyhaniu orgánov a smrti.

Príčiny a mechanizmus vzniku

Pyometra sa najčastejšie vyskytuje u starších nekastrovaných feniek niekoľko týždňov po ukončení hárania. Počas luteálnej fázy pohlavného cyklu dochádza k zvýšenej produkcii progesterónu, ktorý spôsobuje zhrubnutie sliznice maternice a zvýšenú sekréciu hlienu. Ak sa pridruží bakteriálna infekcia, vzniká zápalový proces s hromadením hnisu v dutine maternice.

Formy pyometry

  • Otvorená pyometra – krčok maternice je otvorený a dochádza k výtoku hnisavého sekrétu z vulvy. Táto forma umožňuje prirodzený odtok infikovaného obsahu, čo môže znížiť riziko septického šoku.
  • Uzavretá pyometra – krčok  maternice je uzavretý, hnis sa hromadí v maternici, čo vedie k jej výraznému zväčšeniu. Táto forma je nebezpečnejšia, pretože toxíny môžu preniknúť do krvného obehu a spôsobiť systémovú infekciu.

Klinické príznaky

  • Letargia, slabosť, depresia, fenka je smutná
  • Strata chuti do jedla, zvracanie, hnačka
  • Zvýšená spotreba vody a časté močenie
  • Zvýšená telesná teplota alebo naopak hypotermia (znížená teplota)
  • Hnisavý, krvavý výtok z vulvy (pri otvorenej forme)
  • Viditeľné zväčšenie brucha (pri uzavretej forme)

Diagnostika

Pyometra sa diagnostikuje na základe klinického vyšetrenia, hematologického a biochemického rozboru krvi a hlavne sonografického vyšetrenia brušnej dutiny. Dôležitým diagnostickým znakom je zväčšená maternica naplnená tekutinou.

Liečba

Najefektívnejším riešením je chirurgické odstránenie maternice a vaječníkov (ovariohysterektómia). Tento zákrok je náročnejší než bežná kastrácia, pretože organizmus je oslabený infekciou. V prípade skorého zachytenia sa môžu použiť aj hormonálne lieky v kombinácii s antibiotickou terapiou, avšak táto metóda je riziková a nie vždy účinná. Hormonálna liečba sa neodporúča, ak už sú rozvinuté klinické príznaky.

Prevencia

Najspoľahlivejšou prevenciou pyometry je sterilizácia fenky pred prvým alebo druhým háraním. Kastrácia eliminuje hormonálne zmeny, ktoré vedú k vzniku ochorenia, a významne predlžuje život fenky. Dôležité je aj pravidelné sledovanie zdravotného stavu nekastrovaných feniek a včasné vyhľadanie veterinárnej pomoci pri podozrivých príznakoch. Špeciálne ak je fenka staršia 7 rokov.

Záver

Pyometra je závažné ochorenie, ktoré si vyžaduje okamžitú veterinárnu starostlivosť. Príznaky môžu byť nenápadné, no progresia ochorenia je rýchla a život ohrozujúca. Sterilizácia je najúčinnejším preventívnym opatrením, ktoré znižuje riziko tejto choroby a prispieva k zdraviu a dlhovekosti fenky.

Ak máte podozrenie na ochorenie u Vašej fenky, neváhajte a navštívte veterinárnu ambulanciu Simba v oblasti Trenčín – Zlatovce.

Volajte na 0911 058 848 alebo nás kontaktuje mailom na adrese info@simbavet.sk.

Ďalšie články

Kde nás nájdete?

SIMBA veterinárna ambulancia
Hanzlíkovská  2681/3,
911 05 Nové Zlatovce, Trenčín
Ordinačné hodiny
pondelok - štvrtok
10:00 - 17:00
piatok
08:00 - 15:00

Veterinárna ambulancia so sídlom Hanzlíkovská 2681/3, Trenčín

zavolajte nám
+421 911 058 848
Ordinačné hodiny
pondelok - štvrtok
10:00 - 17:00
piatok
08:00 - 15:00
Navštívte nás
SIMBA veterinárna ambulancia
Hanzlíkovská  2681/3,
911 05 Nové Zlatovce, Trenčín

© 2025 – Simba, spol. s r. o.  |  CREA:THINK STUDIO  |  Všetky práva vyhradené